Detail článku

Sedm věcí, které by měl každý rodič o vitamínu K vědět
Těhotná žena se v současné době potýká s celou řadou možností. Od možnosti kde porodí až po kdo ustřihne tu šňůru, která ji spojuje s dítětem. V jednadvacátém století je dostupnost a rozsah intervencí obrovský. Mnohé z těchto ženám nabízených intervencí se staly “rutinní” součástí péče a praxe.
Dostupné informace o vitamínu K jsou klíčové pro každého rodiče.
Ve většině zemí je jedním z prvních rozhodnutí, které rodiče pro své dítě dělají, zda mu nechat podat vitamín K. Pokud ano, obvykle se podává během první hodiny po porodu.
Toto rozhodnutí je zcela na vás. Můžete si také zvolit, zda vaše dítě dostane vitamín K orálně nebo injekčně. Jako u každého zdravotního rozhodnutí je dobré zvážit výhody a nevýhody obou možností.
Tento článek obsahuje souhrn informací, které vám mohou pomoci při rozhodování. Podrobnější údaje najdete v mé knize a v informačním centru o vitamínu K, kde jsou k dispozici další články na toto téma.
1. Vitamín K se podává jako prevence vzácného, ale vážného problému se srážením krve
Vitamín K je v lidském těle důležitý pro několik klíčových procesů.
Jedním z nich je podpora srážení krve.
Proto se vitamín K novorozencům podává – bez něj se u malého počtu dětí může rozvinout vzácný, ale vážný problém se srážením krve.
Tento problém byl dříve znám jako hemoragická nemoc novorozenců (HDN), dnes je běžnější označení krvácení z nedostatku vitamínu K (VKDB – Vitamin K Deficiency Bleeding).
2. Pravděpodobnost tohoto problému je velmi nízká, ale může být závažný
Přesná čísla se liší, ale pravděpodobnost, že dítě, které nedostane vitamín K, bude mít VKDB, je přibližně 1 ku 11 000.
Většina dětí, které VKDB dostanou, se uzdraví, zejména pokud dostanou včasnou léčbu. Pokud se rozhodnete vitamín K odmítnout, je velmi důležité být obezřetní a sledovat případné varovné příznaky. Více informací zde.
Malý počet dětí však může mít dlouhodobé následky, a ve vzácných případech může dojít i k úmrtí. Riziko úmrtí na VKDB je velmi nízké, ale pokud se vitamín K podává všem novorozencům, pravděpodobnost tohoto scénáře je ještě nižší.
3. Vitamín K lze podávat injekčně nebo ústy
Existují dva způsoby podání:
✅ Injekce
✅ Orální kapky (obvykle v několika dávkách během prvních týdnů života)
Orální podání není tak účinné jako injekce, ale někteří rodiče mu dávají přednost. Dávkování a načasování orálního podání se v různých zemích liší.
Vitamín K se také přidává do kojeneckých mlék, takže děti na umělé výživě ho přijímají i tímto způsobem.
4. Vitamín K je velmi účinný, zejména v injekční formě
Neexistují randomizované kontrolované studie o vitamínu K, ale jiné typy výzkumů, klinické audity a dlouholetá zkušenost ukazují, že injekčně podaný vitamín K je velmi účinný v prevenci VKDB.
Orální forma je méně účinná než injekční, ale stále mnohem lepší než žádná suplementace. Přesná účinnost orálního podání není zcela jasná.
5. Vitamín K je považován za velmi bezpečný, ale existují i určité nevýhody
V porovnání s jinými léčivy je vitamín K považován za velmi bezpečný.
⚠ Možné vedlejší účinky injekce:
Infekce v místě vpichu (vzácné)
Modřiny nebo drobné krvácení
Bolest při aplikaci
⚠ Obavy ohledně vitamínu K:
Existují případy, kdy byl novorozencům omylem podán jiný lék (vzácné).
Někteří lidé se obávají nedostatku výzkumu o dlouhodobých účincích podávání vitamínu K.
Nevíme, proč mají novorozenci přirozeně nižší hladiny vitamínu K než dospělí – mohlo by to mít svůj biologický smysl, ale žádný výzkum tuto otázku dosud nezkoumal.
Tato nejistota může rodičům ztěžovat rozhodování.
6. Nejde o rozhodnutí „všechno, nebo nic“ – existují alternativy
U vitamínu K nemusí jít jen o přijetí nebo odmítnutí – existují i mezistupně:
✅ Můžete zvolit orální podání místo injekce.
V takovém případě je dobré vědět, že vitamín K je rozpustný v tucích. Aby se správně vstřebal, měl by se podávat s mlékem nebo ihned po krmení. Má také hořkou chuť a některé děti se ho snaží vyplivnout.
✅ Můžete se rozhodnout počkat a situaci sledovat.
Pokud dítě špatně saje nebo má problémy s kojením, je riziko VKDB vyšší. Stejně tak při podávání antibiotik nebo v případě chirurgických zákroků (např. stříhání podjazykové uzdičky nebo obřízka).
Důležité je mít všechny informace a rozhodnout se informovaně.
7. Rozhodnutí je na vás
Jak bylo řečeno na začátku – je to vaše rozhodnutí.
Máte právo na informace a na svobodnou volbu.
V některých zemích (zejména v USA) rodiče slyší mylné informace, že odmítnutí vitamínu K je nelegální. To většinou není pravda, ale vždy je dobré zjistit si platné zákony a pravidla v dané oblasti.
Někdy mohou být rodiče vystaveni tlaku ze strany zdravotníků. Pokud o odmítnutí vitamínu K nebo o alternativách uvažujete, doporučuji se v této oblasti důkladně informovat.
(Porodní asistentka Sara Wickham, https://www.sarawickham.com/articles-2/information-about-vitamin-k/
dobrý den, prosím mohla by jste mi poslat více informací ohledně vitamínů K a D. nejsem přesvědčena, že bych je měla malé podavat? měli jsme porod naprosto bez zásahu, protahování, malá se narodila sama, prostě přirozeně. jestli jsou to syntetický vyrobené látky a podávají se preventivně. kdo kdy kde dělal studií, že to opravdu pomáhá??? děkuji za podané informace gaťaříkova
Pěkný clanek, jen se mi nelíbí info o “zadním mleku”, které je mýtem. Mleko sice v prubehu kojení neustále mění slozeni, ale v podstatě zadni mleko, jak je to ženám podáváno, neexistuje.