Druhý trimestr (13. – 27. týden)

Změny u těhotné ženy v prvním trimestru

Začátkem druhého trimestru by se některé nepříjemné projevy těhotenství měly zmírnit nebo vymizet, jak se tělo přizpůsobuje změnám v hladině hormonů. Spánek by se mohl zlepšit a mělo by přibývat energie. 

Nevolnost a zvracení obvykle odezní, ale mohou se objevit další příznaky, jak miminko roste a dále se vyvíjí. Těhotné ženy začnou pociťovat více tlaku v oblasti pánve, jedná se o pocit těžkosti, jako by pánev něco tlačilo k zemi. 

Jak děloha přerůstá ven z pánve, objevuje se znatelnější těhotenské bříško a natahující se kůže na břiše může svědět. Jelikož se miminko zvětšuje a matka nabírá těhotenskou hmotnost v přední části těla, může pociťovat také častější bolesti zad. Studie publikovaná v časopise Journal of Personalized Medicine v roce 2020 ukázala, že ačkoli bolesti zad pociťuje většina těhotných osob, jsou horší u fyzicky neaktivních osob.

Někdy mezi 16. a 18. týdnem těhotenství může poprvé těhotná matka cítit první šimravé pohyby miminka. Pokud se nejedná o první těhotenství, matka pravděpodobně ucítí kopání, vrtění a otáčení miminka ještě dříve, protože ví, co očekávat.

Možné komplikace

Přibližně od 20. týdne se může rozvinout preeklampsie, která se vyznačuje vysokým krevním tlakem. Pokud tento stav není léčen, může vést k závažným, až smrtelným komplikacím pro matku i dítě. Dalšími projevy je rychlé přibírání na váze a otoky.

Udělejte si dovolenou

V 2. trimestru těhotenství je možné dopřát si krátkou „předmateřskou dovolenou“. Nejlepší doba pro ni je okolo 28. týdne těhotenství. Nastávající matky se v této době už obvykle cítí docela dobře a riziko potratu a předčasného porodu je nižší. Studie publikovaná v roce 2020 v časopise PLOS One zjistila, že u stovek tisíců miminek nemělo cestování matky letadlem žádné nepříznivé dopady na jejich porodní váhu nebo gestační věk. Po 36. týdnu těhotenství se však cestování letadlem již nedoporučuje, protože porod by už mohl být za dveřmi. 

Vývoj miminka ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru miminko měří mezi 7 a 12 centimetry. Někdy mezi 18. a 22. týdnem je možné ultrazvukem zjistit pohlaví miminka, pokud se rodiče tuto informaci chtějí dozvědět předem. 

Do čtvrtého měsíce těhotenství už má miminko vyvinutá obočí, řasy, nehty a krk a má zvrásněnou kůži. Během čtvrtého měsíce navíc miminko může ohýbat ruce a nohy, ledviny mu začínají pracovat a vytvářet moč a polyká a slyší, uvádí ACOG

V pátém měsíci těhotenství je miminko aktivnější a matka už může cítit jeho pohyby. Miminko také spí a probouzí se v pravidelných cyklech. Jeho tenkou kůži pokrývají a chrání jemné chloupky (zvané lanugo) a voskový mázek (zvaný vernix). 

Do šestého měsíce těhotenství začínají růst vlasy, otevírají se oči a rychle se vyvíjí mozek. Ačkoli jsou plíce plně vytvořené, zatím nefungují. 


Do předporodních kurzů Jemného Zrození se můžete přihlásit kdykoli během těhotenství.

Čím dříve, tím lépe.

Abyste měla dostatek času připravit se na všechny možnosti porodu, abyste ho zvládla pozitivně, v plné síle a sebevědomí.