Detail článku

< Zpět na přehled článků

Vitamín K – alternativní perspektiva

Jemné Zrození s.r.o.

Těhotná žena se v současné době potýká s celou řadou možností. Od možnosti kde porodí až po kdo ustřihne tu šňůru, která ji spojuje s dítětem.  V jednadvacátém století  je dostupnost a  rozsah intervencí obrovský. Mnohé z těchto ženám nabízených intervencí se staly “rutinní” součástí péče a praxe.

Jednou z těchto možností je zda si žena přeje, aby její dítě dostalo vitamín K, a to buď ústně nebo intramuskulární injekcí. Tato volba se ženám dává již více než třicet let a v lékařské profesi je vnímána jako důležité ochranné opatření k prevenci krvácivého onemocnění novorozence.

Důkazy, které lékařská (a porodnická) profese používá k podpoře svých argumentů, aby všechny děti dostávaly vitamin K je široce dostupná – a bude mnohokrát opakována, zejména ženám, které uvažují o odmítnutí této intervence. Z tohoto důvodu se zdá, že nemá smysl je tady opakovat. Místo toho bych ráda představila některé z “alternativních” argumentů, v naději, že nabídka alternativní perspektivy umožní ženám, aby viděly obě strany debaty a byly schopny v této oblasti učinit informované rozhodnutí.

Informace, kterou většina žen slyší, zní asi takto:

“V této nemocnici nabízíme všem děti vitamín K. Důvodem je to, že všechny děti se rodí s nízkou hladinou Vitamínu K. Miminka potřebují Vitamín K, aby se zabránilo výskytu krvácení, které může způsobit vážné komplikace. Vitamín K obsažený v mateřském mléku je nízký, takže pokud si vyberete Vitamín K orálně a kojíte, dáme miminku tři dávky. Miminkům, které jsou na umělé výživě dáme dávku jen jednu (Umělé mléko obsahuje vysoké množství vitamínu K, které děti potřebují. )”

Porodní asistentky (nebo lékaři) pak vysvětlí různé možnosti jak Vitamín K podat a někteří  také prodiskutují možné souvislosti – které potřebují další výzkum – mezi injekčním podáním Vitamínu K a rakovinou u dětí. Studie zveřejněná v odborném časopise British Journal v květnu 2001 poukázala na řadu sedmi zřetelně odlišných nařízení na podání Vitaminu K v nemocnicích ve Velké Británii; autoři uvádějí, že “neexistuje žádná jasná shoda” na toto téma (Ansell et al 2001).

Bez ohledu na klinické problémy, řada filozofických otázek upozorňuje na “fakta” uvedená výše, které tvoří důležitou součást alternativního pohledu na Vitamín K.

“Fakt” 1: Všechny děti se rodí s nízkou hladinou Vitamínu K.

“Nízká” ve vztahu ke komu? Pokud všechny děti mají nízkou hladinu, tak podle koho se tato “normální” úroveň měří? Věřte tomu nebo ne, ale lékařská profese pohlíží jako na normální hladinu Vitamínu K jen u dospělých. Přesto existuje velká propast mezi uvědoměním si, že děti mají relativně nižší úroveň než dospělí a považuje se za nutné, aby tento patologický stav vyžadoval pravidelnou péči.

Děti mají také větší hlavu než dospělí, ale není to vnímáno jako patologické. Nahlíží se na to pozitivně, protože lidský mozek musí být při narození velký. Proč je lišící se relativní hladina Vitamínu K novorozenců od dospělých vnímána jako patologická?

Filozofickou otázkou zůstává, že pokud všechny děti mají to, co je vnímáno jako “nízká” úroveň Vitamínu K, pak ve skutečnosti to musí být “normální úroveň”. I když si zastánci Vitamínu K myslí, že tato úroveň Vitamínu K je z nějakého důvodu “příliš nízká”, měli by to matkám říci takto než jim tvrdit, že jejich dítě má nedostatek v základní látce. Jinak, to jen posiluje myšlenku, že ženy jsou poměrně neefektivní při výrobě dětí a potřebují doplnit a opravit dovednostmi a technologiemi nemocnic a lékařů.

“Fakt” 2: Děti potřebují Vitamín K, aby se zabránilo pozdějšímu propuknutí krvácivé nemoci, která může způsobit vážné komplikace.

Není pochyb o tom, že některé děti trpí pozdní formou krvácivého (hemoragického) onemocnění (HDN), a tam také není pochyb, že to pro některé děti může být nebezpečné. Znamená to ale, že by všechny děti měly dostat Vitamín K? Riziko HDN u dětí, které Vitamín K nedostaly je mezi 1/10,000 a 1/25,000 (Von Kries a Hanawa 1993). Víme také, že nejvíce ohroženy jsou děti, které měly traumatický porod (klinicky, tohle zahrnuje miminka, které měly klešťový porod, vakuum, akutní císařský řez nebo děti, které po porodu mají podlitiny).

Děti, které se narodily fyziologicky, bez zbytečného traumatu, mají velmi nízké riziko HDN. Samozřejmě, záruky ani u jedné volby neexistují. Stále existuje riziko, že dítě, které se narodí fyziologicky bude mít HDN, stejně tak existuje riziko, že dítě které dostane vitamín K i tak bude mít HDN a nebo se objeví jiné nežádoucí účinky.

Například, studie z roku 1998 poukazuje na to, že riziko vzniku rakoviny u zdravých děti po podání Vitamínu K může být vyšší než riziko HDN bez podání Vitamínu K (Parker et al, 1998, Passmore et al, 1998). Neoficiální důkazy poukazují na to, že děti jsou po podání Vitamínu K více ohroženy žloutenkou, což může vést k dalším zásahům. Je nutné provést mnohem více výzkumů v této oblasti abychom mohli objektivně posoudit tyto relativní rizika a ženám nabídnout statistické údaje týkající se tohoto aspektu. (Slattery 1994, Wickham 2000).

Von Kries (1998) poukazuje na to, že některé z dětí, které jsou diagnostikovány mít HDN způsobené nedostatkem Vitamínu K ve skutečnosti mají HDN způsobené onemocněním cholestázou (kdy dojde k zastavení nebo potlačení toku žluči). I když podání vitamínu K u těchto dětí může zabránit rozvoji HDN, neměli bychom říkat, že má HDN, protože nedostaly Vitamín K.

Toto tvrzení jen daný problém rozhodí a zmate.  Je to jako kdybychom řekli, že ten kdo byl zasažen kusem dřeva do hlavy, má bolesti proto, že nedostal aspirin. Myšlenka podání Vitamínu K všem dětem svádí k návrhu, že bychom všichni měli brát aspirin než vyjdeme ven, abychom předešli bolesti, až nás kus dřeva trefí do hlavy.

“Fakt” 3: Mateřské mléko obsahuje nízké množství Vitamínu; Umělé mléko obsahuje vysoké množství Vitamínu K, které děti potřebují.

“Nízká“ hladina Vitamínu K v mateřském mléce je porovnávána s hladinou Vitamínu K v kravském mléku.  To okamžitě volá po otázce, zda si myslíte, že mateřské mléko (stejně jako jiné aspekty ženské fyziologie) je úžasná substance, která obsahuje vše, co vaše dítě potřebuje, nebo zda je to jen špatná alternativa kravského mléka?

Pro informaci, výzkum, který jako první „zjistil“ že mateřské mléko je poměrně chudobné na Vitamín K se prováděl v době, kdy ženám bylo říkáno, aby omezily počet krmení, aby omezily miminkem strávený čas na prsu, v některých případech, aby odstříkaly mlezivo a miminku to nedávaly.  Výsledkem toho bylo, že miminkům se při krmení snížilo množství mleziva bohatého na tuky a zadního mléka . Vitamín K je rozpustný v tucích, a tak se nalézá většinou v mlezivu a zadním mléku, který klade zcela jiný pohled na to, zda mateřské mléko obsahuje málo Vitamínu K nebo ne.

I když mateřského mléka má nízkou hladinu Vitamínu K (oproti kravskému mléku), je to patologické? Kdo si myslíte, že ví nejvíce o tom, jak krmit lidské děti? Krávy, výrobci umělé výživy, nebo ženy? Možná, že až příliš důvěřuji přírodě, ale pokud se děti rodí s „nízkou” hladinou vitamínu K v porovnání k dospělým, a pokud mateřské mléko může obsahovat “nižší” hladinu Vitamínu K v porovnání ke kravskému mléku, pak možná děti nepotřebují tolik vitamínu K? Vyvolává to tedy otázku, zda je to dobrý nápad jim to dávat do těla.

Možná, že úroveň kojenecké hladiny Vitamínu K jim slouží dobře, možná brání rozvoji poruch srážení během porodu a v prvních několika týdnech života? Samozřejmě, je také možné, že intervence a nízká úroveň výzkumů týkajících se kojení snížila naše vnímání hladiny Vitamínu K, který by mohl být vyšší u dětí i v mateřském mléku, kdyby nedocházelo k zásahům zvenčí.

Jsou i jiné faktory, které také mohou ovlivnit tento problém. Doba, po kterou necháváme pupeční šňůru dotepat má vliv na objem krve a jeho složení v těle dítěte. Ženy, které si nepřejí injekci Vitamínu K by měly plánovat fyziologickou třetí dobu porodní. Výživa během těhotenství je důležitá z mnoha důvodů, jedním z nich je, že žena, která zdravě jí ví, že dává svému dítěti všechny důležité živiny pro jeho správný růst a vyrábí látky, které potřebuje.

Obecně platí, že děti se rodí se vším, co potřebují. Délka jejich pupeční šňůry jim téměř vždy umožňuje dosáhnout k prsu matky, aby mohly kojit, zatímco jejich placenta je stále umístěna uvnitř dělohy. To není náhoda. Ani způsob, jakým porodní hormony pomáhají matce a dítěti se do sebe navzájem zamilovat. U většiny dětí, zrození funguje velmi dobře. Pro menšiny dětí, které jsou vystaveny zvýšenému riziku HON, může Vitamín K být dobrý nápad. Jak je uvedeno výše, ženy potřebují zvážit různé pohledy a názory na Vitamín K a učinit správné rozhodnutí pro sebe a jejich děti.

(Pozn. při orálním podání dítě dostane 300 násobek než má dospělý člověk v těle. Při injekčním podání dostane 9000 násobek – http://www.whale.to/a/rothville.html)

Přeložila: Michaela Kalusová

(Porodní asistentka Sara Wickham, AIMS Journal, léto 2001, Vol. 13 č. 2)

Komentáře

  1. Martina Gaťaříkova napsal:

    dobrý den, prosím mohla by jste mi poslat více informací ohledně vitamínů K a D. nejsem přesvědčena, že bych je měla malé podavat? měli jsme porod naprosto bez zásahu, protahování, malá se narodila sama, prostě přirozeně. jestli jsou to syntetický vyrobené látky a podávají se preventivně. kdo kdy kde dělal studií, že to opravdu pomáhá??? děkuji za podané informace gaťaříkova

  2. Klara napsal:

    Pěkný clanek, jen se mi nelíbí info o “zadním mleku”, které je mýtem. Mleko sice v prubehu kojení neustále mění slozeni, ale v podstatě zadni mleko, jak je to ženám podáváno, neexistuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *