Třetí trimestr (28. – 40. týden)

Změny u ženy v třetím trimestru těhotenství

Během třetího trimestru těhotenství zvětšená děloha matce tlačí na bránici, hlavní dýchací sval. Kvůli tomu může pociťovat dušnost, protože plíce mají méně prostoru se rozpínat. Těhotným mohou kvůli zadržování vody a zpomalenému krevnímu oběhu otékat kotníky, ruce, nohy a obličej. 

Nastávající matka bude potřebovat častěji močit kvůli tlaku na močový měchýř. Může také pociťovat více bolesti v zádech a bolesti kyčlí a pánve v důsledku uvolňování kloubů při přípravě na porod. Podle studie publikované v roce 2006 v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology může být těhotná žena kvůli změnám ve tvaru těla méně stabilní ve stoje a náchylnější k pádu

Na obličeji se jí mohou vytvořit tmavé skvrny a na břichu, stehnech, prsou a pozadí se mohou objevit strie. Může také pozorovat křečové žíly na nohou. Během posledních týdnů těhotenství může být náročnější najít pohodlnou polohu pro spánek, což může přispívat ke zvýšené únavě.

Ve třetím trimestru mohou prsa v rámci přípravy na kojení začít vylučovat žlutou tekutinu kolostrum. Miminko začne v matčině břiše sestupovat.

Jak se blíží termín porodu, mohou se začít objevovat poslíčky, zvané také Braxton-Hicksovy kontrakce. Jako u mnoha savců se může projevit i „instinkt hnízdění“, kdy nastávající rodiče přizpůsobují svůj domov pro miminko, nakupují pro něj, chystají mu pokojíček a očekávají jeho příchod.

Vývoj miminka ve třetím trimestru těhotenství

V sedmém měsíci těhotenství miminko kope a protahuje se a může dokonce reagovat na světlo a zvuky. Také otvírá a zavírá oči. Během osmého a devátého měsíce těhotenství miminko velmi rychle přibírá. Tvrdnou mu kosti, ale lebka zůstává měkká a ohebná, aby se hlavička vešla do porodních cest. Utváří se různé oblasti mozku a podle ACOG může miminko škytat.

Devátý měsíc je cílová rovinka těhotenství a miminko se připravuje na porod otočením se do polohy hlavou dolů v pánvi matky. Plíce jsou plně dozrálé a připravené pracovat samostatně. 

Definice donošeného těhotenství je, když se miminko narodí po 39 nebo 40 týdnech. Je to proto, že miminka narozená v termínu mají nižší riziko potíží s dýcháním, krmením a regulací tělesné teploty než miminka narozená dříve.

Poporodní období – tzv. čtvrtý trimestr

Období nazývané „čtvrtý trimestr“ začíná, jakmile skončí porod. Ačkoli to pro většinu čerstvých rodičů může být radostné období plné nadšení, může být i extrémně náročné a stresující. 

V týdnech a měsících po narození miminka tělo matky dále prochází výraznými změnami, když se hojí a zotavuje z těhotenství a porodu. Matka se zároveň musí vypořádat s fyzickými a emocionálními výzvami při krmení novorozence a péči o něj. Ženy a jejich rodiny v tomto období prožívají zásadní fyziologické, sociální a emocionální změny.


Do předporodních kurzů Jemného Zrození se můžete přihlásit kdykoli během těhotenství.

Čím dříve, tím lépe.

Abyste měla dostatek času připravit se na všechny možnosti porodu, abyste ho zvládla pozitivně, v plné síle a sebevědomí.