První trimestr (1. – 12. týden)
Změny u těhotné ženy v prvním trimestru
Těhotné ženy v prvním trimestru pociťují mnoho příznaků, jak se tělo přizpůsobuje hormonálním změnám v těhotenství. V počátečních týdnech se možná těhotenství příliš neprojevuje navenek, ale uvnitř se odehrává mnoho změn.
Jedna z prvních změn je tvorba hormonu lidského choriového gonadotropinu (hCG), který se v krvi objeví ihned po početí. Hladinu hCG lze u těhotné ženy zjistit v moči asi týden po vynechání menstruace prostřednictvím domácího těhotenského testu.
Rostoucí hladina hCG a dalších hormonů, jako je estrogen, může být zodpovědná za návaly nevolnosti a zvracení známé jako ranní nevolnosti, které jsou nejběžnější v prvních několika měsících těhotenství. Navzdory svému pojmenování se ranní nevolnost může objevit kdykoli během dne.
Těhotná žena může být během prvního trimestru také unavenější než obvykle, což je symptom spojený s rostoucí hladinou hormonu progesteronu, který zvyšuje ospalost. Prsa mohou být na počátku těhotenství bolestivá a oteklá, to je další projev stoupající hladiny těhotenských hormonů. Prsní dvorce se zvětší a pokožka okolo bradavek ztmavne.
U těhotné ženy může dojít ke zpomalení trávení, aby se zvýšilo vstřebávání prospěšných živin. Snížená pohyblivost trávicího traktu také může vyvolat běžné obtíže jako pálení žáhy, zácpu, nadýmání a plynatost.
Mnoho částí těla, například srdce, bude během těhotenství pod větší zátěží. Srdeční tep vzroste, aby se k děloze dostalo více krve, která bude miminko vyživovat.
Vedle fyzických změn mohou nastávající matky v prvních měsících i v průběhu celého těhotenství zažívat také emocionální výkyvy. Může se jednat o různé emoce od plačtivosti, náladovosti a zapomnětlivosti až po strach, úzkost a rozrušení.
Vývoj embrya v prvním trimestru
Vyvíjející se miminko se nazývá embryo od okamžiku početí až do osmého týdne těhotenství. Po osmém týdnu těhotenství až do porodu se vyvíjející se miminko nazývá plod (my ale budeme vždy říkat “miminko”).
Během prvního měsíce těhotenství, jak udává Americká akademie porodníků a gynekologů (ACOG), se začíná vyvíjet srdce a plíce, začínají se utvářet ruce, nohy, mozek, mícha a nervy. Přibližně po měsíci těhotenství bude embryo velké asi jako hrášek. Okolo druhého měsíce těhotenství embryo vyroste do velikosti fazole. Navíc se už utvářejí kotníky, zápěstí, prsty a oční víčka a začínají se vyvíjet genitálie a vnitřní ucho. Na konci druhého měsíce už je vytvořena většina hlavních orgánů miminka.
Možné komplikace
První trimestr je také období, kdy dochází k největšímu počtu potratů a kdy se objevují vrozené vady. Dle statistik končí potratem 10 % až 20 % zjištěných těhotenství většinou proto, že se miminko nevyvíjí normálně. Studie zjistily, že riziko samovolného potratu výrazně klesá po 12. týdnu těhotenství.
Prvotrimestrální screening genetických vad se provádí v 10. až 14. týdnu těhotenství
Prvotrimestrální screening se provádí mezi 10 a 14 týdnem těhotenství. Nahrazuje často nepřesný triple test, který byl nepřešný a často vedl ke zbytečnému odběru plodové vody (amniocentéze). Prvotrimestrální test může zjistit případnou vadu na chromosomálním podkladě, ale také některé další vrozené vývojové vady. Jedná se o kombinovaný test, u kterého se provádí odběr krve a ultrazvukové vyšetření.
Prvotrimestrální screening se provádí mezi 10 a 14 týdnem těhotenství. Nahrazuje často nepřesný triple test, který byl nepřešný a často vedl ke zbytečnému odběru plodové vody (amniocentéze). Prvotrimestrální test může zjistit případnou vadu na chromosomálním podkladě, ale také některé další vrozené vývojové vady. Jedná se o kombinovaný test, u kterého ses provádí odběr krve a ultrazvukové vyšetření.
Test je znám pod zkratkou NT screening a zaměřuje se hlavně na odhalení Downova syndromu a dalších vrozených vad (např. Edwardsův či Patauův syndrom). Lze jím vyloučit až 90 % závažných vrozených a vývojových vad.
Měření nuchální translucence (NT, šíjové projasnění) lze provést během ultrazvuku na vypočítání estimovaného data porodu. Pokud se screeningem na Downův syndrom souhlasíte, mohou obě vyšetření proběhnout současně.
V ČR tento kombinovaný test provádějí jen akreditovaná a specializovaná pracoviště.
Pojišťovny běžně hradí 3 ultrazvuková vyšetření v těhotenství. Kontaktujte svého gynekologa a informujte se o možnosti kombinovaného vyšetření, pokud o něj máte zájem.
Do předporodních kurzů Jemného Zrození se můžete přihlásit kdykoli během těhotenství.
Čím dříve, tím lépe.
Abyste měla dostatek času připravit se na všechny možnosti porodu, abyste ho zvládla pozitivně, v plné síle a sebevědomí.