Detail článku

Jaké to je rodit do vody?
Uklidňující účinek vody – její podpora a teplo – vám může během porodu velmi pomoci. Uvolnění, které voda přináší, vám pomůže se uvolnit a relaxovat, což zase napomáhá hladkému průběhu porodu. Pokud jste ponořená ve vodě, je jednodušší „jet na vlně kontrakcí“, zvlášť když jste již v aktivní fázi porodu.
Být uvolněná vám také může pomoci dýchat klidněji a pravidelněji. Je méně pravděpodobné, že budete dýchat mělce a zrychleně, což může vnímanou bolest kontrakcí zhoršovat.
Ve fázi aktivního porodu může voda pomoci vašemu tělu produkovat méně stresového hormonu adrenalinu a více oxytocinu, hormonu, který stimuluje silné a pravidelné kontrakce.
Vaše tělo může také produkovat více endorfinů – hormonů, které pomáhají zvládat bolest kontrakcí. Porodní bazének vytváří ideální, soukromé hnízdečko pro porod. Nejlépe funguje, pokud jste ponořená až po hrudník.
Jakmile se ponoříte do teplé vody, ocitnete se ve vlastním světě, kde můžete nerušeně rodit. Tlumené světlo a ticho v místnosti tento efekt ještě posilují a pomáhají vám lépe se napojit na své tělo a porod.
Voda vás nadnáší a pocitově odlehčuje. Díky tomu se můžete snáze pohybovat a hledat si pohodlné polohy. Nejlepší poloha je ta, ve které se cítíte dobře. Při samotném tlačení vám ale porodní asistentka může navrhnout vhodnější polohu, která usnadní sestup miminka pánví.
Obecným pravidlem je mít kolena níže než kyčle. V bazénku si ale snadno můžete kleknout (např. s jedním kolenem nahoře) nebo se opřít o okraj. Takové pozice napomáhají sestupu miminka a mohou zpříjemnit fázi tlačení.
Teplá voda také pomáhá lépe zvládat bolest kontrakcí – podobně jako teplá koupel ulevuje při bolestech břicha nebo zad.
Pokud rodíte v nemocnici nebo porodním centru, budete mít po celou dobu u sebe porodní asistentku nebo partnera – i dulu.
Zkušenost porodu ve vodě bývá natolik pozitivní, že mnoho žen chce porod do vody i u dalšího dítěte.

Jaké je to porodit ve vodě?
Díky nadnášení vodou je snazší zaujmout pohodlnou vzpřímenou polohu. Pocit bezpečí a soukromí může přispět k vaší volnosti pohybu.
Tlačení miminka ve vodě může být rychlejší a snadnější než na suchu. Voda vás nadnáší a můžete se zapřít o stěny bazénku.
Mnohé ženy mají obavy, že při porodu nechtěně vyprázdní střeva. Není důvod se stydět – porodní asistentka vše okamžitě odstraní, často dříve, než si toho vy nebo partner všimnete.
Po narození bude miminko přivedeno na hladinu, aby se poprvé nadechlo. Porodní asistentka nebo vy jej jemně zvedne nad vodu, nebo vás navede, jak to udělat sama.
Tento opatrný postup je kvůli riziku přetržení pupeční šňůry. To je ale velmi vzácné – stává se zhruba u jednoho z 300–400 vodních porodů. Není dostatek výzkumů, které by potvrdily vyšší riziko při vodním porodu oproti běžnému porodu.
I tak není přetržení pupečníku ohrožující život dítěte. Porodní asistentka je na tuto situaci školená a připravená ji rychle řešit.
Jak porod do vody vnímá miminko?
Nemůžeme vědět, jak přesně miminko vnímá svůj porod. Zastánci vodního porodu se ale domnívají, že přechod do vnějšího světa je pro dítě ve vodě klidnější.
Teplá voda v bazénku připomíná plodovou vodu v děloze, kde miminko strávilo devět měsíců. Děti narozené ve vodě proto mohou být klidnější, pozornější a méně uplakané než děti narozené „na suchu“.
Můžete mít obavy, že se miminko při porodu ve vodě nadechne. Ale novorozenec se nadechne až ve chvíli, kdy se jeho obličej dostane do kontaktu se vzduchem a teplota se změní. Novorozence chrání tzv. „potápěcí reflex“ – automaticky uzavře dýchací cesty, takže se nenadechne vody.
Porodní asistentka bude během porodu sledovat, zda miminko dostává dostatek kyslíku. Neexistují důkazy, že by děti narozené ve vodě měly častěji problémy s dýcháním.
Riziko vdechnutí vody hrozí pouze tehdy, pokud:
- je narušen přísun kyslíku přes placentu,
- je miminko podrážděno dotykem nebo změnou teploty ještě před narozením celého těla.
Porodní asistentka vás bude vést, abyste nevytahovala hlavičku nad hladinu, dokud se nenarodí celé tělo. Pokud bude mít podezření, že miminko není dobře okysličené, požádá vás, abyste vystoupila z vody a mohla co nejrychleji zasáhnout.

Jaké mohou být důvody vylézt z vody ven?
Můžete mít pocit, že je vám ve vodě horko, nebo si budete chtít odskočit na toaletu. Porodní asistentka vás může také požádat, abyste šla ven kvůli vyšetření nebo jinému důvodu. Řada vyšetření se ale dělá přímo v bazénku.
Možná zjistíte, že vám voda nepomáhá zmírnit bolest. Ve vodě můžete použít rajský plyn (Entonox), ale pokud budete chtít silnější léky proti bolesti (např. pethidin nebo epidurál), budete muset z bazénku vystoupit.
Z vody vás může porodní asistentka vyvést také v případě:
- cítíte se na omdlení nebo ospalá,
- monitorování srdce miminka ukáže problém,
- porod postupuje velmi pomalu – pohyb mimo vodu ho může znovu rozběhnout,
- během porodu začnete krvácet,
- zvýší se vám krevní tlak nebo teplota,
- ve vodě se objeví mekónium (první stolice miminka) – porodní asistentka bude pečlivě sledovat tep miminka.
Nutnost opustit vodu a změnit plán porodu pro vás může být náročné. Je důležité, abyste měla velmi pozitivní a dobře komunikující porodní asistentku. Vše vám vysvětlí a navrhne jiné a další možnosti. Pokud se vše stabilizuje, můžete se do vody vrátit.
Většina vodních porodů probíhá bez problémů. I když nastane komplikace, porodní asistentka je vyškolena k tomu, aby vás rychle a bezpečně dostala ven a poskytla potřebnou pomoc.
Jak to funguje po porodu?
Po narození miminka možná budete muset z vody ven – záleží na tom, zda budete mít vedenou nebo přirozenou třetí dobu porodní (vypuzení placenty). Pokud budete mít přírozenou třetí dobu porodní, můžete v bazénku ještě chvíli posedět. Porodní asistentky často chtějí, aby ženy z bazénku na porod placenty vylezly, protože se jim hůře ve vodě sleduje krevní ztráta. Pobavte se dopředu o všech vašich možnostech.
Ve kterých porodnicích mohu rodit do vody?
- Havířov – VÍCE ZDE
- Havlíčkův Brod – VÍCE ZDE
- Kadaň – VÍCE ZDE
- Krnov – VÍCE ZDE
- Opava – VÍCE ZDE
- Ostrava: Fakultní nemocnice, Městská nemocnice – VÍCE ZDE
- Ústí nad Orlicí – VÍCE ZDE
- Vsetín – VÍCE ZDE
- Zlín – VÍCE ZDE
- Brno: Bohunice, Obilní trh, Milosrdných bratří
- Čáslav – VÍCE ZDE
- Český Krumlov – VÍCE ZDE
- Frýdek Místek – VÍCE ZDE
- Praha: FN Bulovka –
- Rakovník – VÍCE ZDE
- Uherské Hradiště – VÍCE ZDE
Pamatujte ale na to, že každá porodnice bude mít seznam doporučení pro a proti porodu do vody. Informujte se a pobavte se o porodu do vody s personálem porodnice.