Detail článku

< Zpět na přehled článků

Pět důvodů proč pokračovat ve společném spaní

Jemné Zrození s.r.o.

1. Spaní s dítětem může prohloubit důvěru a nezávislost

Nejčastější argument proti spaní s dětmi je strach, že se stanou plně závislé na rodičích.  

Nebo že děti, které spí s rodiči už nikdy nebudou chtít spát samy. Ale to je to stejné, jako kdyby jste řekli, že když dám dítěti plínku, tak ji už bude nosit celý život nebo když jednou začnu dítě vozit v kočárku, tak už nikdy nebude chtít chodit pěšky.

Ve skutečnosti opak je pravdou: děti, které spí s rodiči jsou jsou méně závislé než děti, které spí samy.Nedávná studie ukazuje: Děti, které spí samy se ukázaly být více závislé na rodičích než děti, které spí s rodiči.

Studie se zabývala chlapečky od tří a výše věku. Dětem, které s spí s rodiči nedělá takový problém se od nich odloučit,  jaký to dělá dětem, které spí samy. 

Většina absolventů vysoké školy, kteří s rodiči spali jako děti v posteli se považují za více nezávislé než jejich vrstevníci.

Děti se již v infantním věku naučí, plně důvěřovat svým rodičům, že se o ně a jejich potřeby postarají ve dne i v noci. Nenaučíte své děti závisloti, když s nimi spíte. Reagujete na potřeby dítěte a učíte ho o důvěře. Děti, kterým dopřejeme dostatek času aby mohly důvěřovat těm okolo, se naučí že jejich pocity a potřeby jsou legitimní, budou rozvíjet opravdový a trvalý pocit nezávislosti.

2. Rodiče představují “deku“ bezpečí

Obrázek dítěte, které si dumlá palec nebo s sebou nosí kousek látky nebo medvídka je nám všem velmi známý. Hledejte na internetu a najdete nesčetné množství rad a tipů, jak toto přechodné období zvládnout a jak to děti odnaučit. Ale studie odhlalila něco velmi zajímavého:“Děti, které spí se svými rodičy nepotřebují jiný objekt bezpečí. Důvodem, proč se děti cítí bezpečně je blízkost rodičů.

Děti, které automaticky spí v blízkosti rodičů nebo jsou v noci drženy, si velmi zřídka dumlají palec nebo potřebují jiné objetky bezpečí. Při studii dětí (7-11 roků), které si dumlaly palec, se ukázalo, že 96% těchto dětí spalo o samotě od kojeneckého věku. Při porovnání s velkou skupinou dětí, které s rodiči usínaly nebo spaly, si palec ani jedno z nich nedumlalo.“ 

Naše společnost klade důraz na to, aby se naše děti dokázaly samy uklidnit a uspat. Jsme často nabádáni, abychom k tomu používali různé pomůcky. Ale proč nedovolit dítěti aby zažilo lásku a pohodlí rodičů, když se setmí a je noc? Když budeme naše děti učit, že se mají spoléhat na věci, aby se cítily bezpečně, jaký to na ně bude mít vliv později v životě, když se dostanou do nesnází? Neměli bychom je podporovat aby se uchylovali pro pomoc k lidem?

3. Společné spaní může mít pozitivní vliv na sebevědomí a sblížení rodiny

Dr. Sears říká: děti vítané v rodinné posteli dostanou zprávu “záleží mi na tobě.“ Děti slyší: “jsi pro mě

jedinečná/ý, v noci i ve dne.“ Pokud se dítě v noci probudí, jediné co musí udělat je najít a dotknout se vás, aby se mohlo zase ujistit, že je v bezpečí.“

I pro rodiče je společné spaní velmi příjemné. Probuzení vedle vašeho dítěte je krásný zážitek. Můžete zůstat ještě chvíli v posteli a povídát si. Tím se vytvoří silnější pouto mezi vámi a dítětem, které je vybudováno na důvěře. 

Profesor Psychiatrie Dr. Thomas Anders na to říká: Společné spaní podporuje sblížení rodiny jako celku. 

4. S dětmi, které spaly s rodiči je jednodušší vyjít,  lépe se přizpůsobují než jejich solo vrstevníci

Děti, které nikdy nespaly v posteli rodičů je složitější vychovat, jsou méně šťastné, zažívají více tantrumů, mají větší problém vypořádat se stresem a jsou plačtivé. Děti, které spí s rodiči jsou obecně spokojenější v životě.

Chlapci, kteří spí v rodinné posteli jsou sebevědomější, cítí méně viny a úzkosti. Děvčata se cítí pohodlněji při fyzickém kontaktu. Tyto děti také nejsou tak náchylné podlehnout tlaku vrstevníků, jako jsou děti, které spaly samy. 

Psychologové se dávno shodli, že děti které mají vnímavé, citlivé a přístupné rodiče, jsou v životě daleko šťastnější. 

5. Všichni spí lépe

Do té doby dokud společné spaní vyhovuje vám i vašemu dítěti, proč to měnit? Pokud se můžete přenést přes neobvyklé polohy dítěte v posteli, tak v tom pokračujte. Nejspíš si na to zvyknete a vyspíte se daleko lépe. Každé ráno bude šťastnější. Studie ukazují, že rodina, která spí spolu se dostává do různých fází spánku ve stejnou dobu –  téměř zároveň.  

Více o spánku dětí zde

Přeložila: Michaela Kalusová

Zdroj překladu

Komentáře

  1. Mata napsal:

    Pro mne prave aktualni tema, ale jsem sama s dcerou a vsichni mi rikaji, ze v jejim veku (cerstve 6let) by mela uz umet spat sama. Navic casem bych rada mela partnera, jak je to se spanim v tomto pripade?

  2. Simona napsal:

    Dcera vedle mě spala do doby, než se mi narodil syn. Bylo jí 10 ! Vyhovovalo nám to. Teď spím vedle syna, tak uvidíme, jak dlouho mu to vydrží. Nemohla bych je dát spát vedle do místnosti a ještě nechat vyplakat. Tohle nepochopím. Dítě potřebuje maminku a její blízkost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *