Příběhy klientů

< Zpět na přehled příběhů

Náš porod v Krnově

Ahoj Míšo, konečně jsem se k tomu dostala a napíšu jak jsme dopadli.

Filipek se narodil v pondělí 23.11. v 2.53 ráno. Měl 3765g a 52cm. Jak jsem už psala, na poslední kontrole ve středu u doktorky mi změřili vysoký tlak a bílkovinu v moči, tak mě hned poslali do nemocnice. Jeli jsme tedy do Krnova. Podezření na preeklampsii se nepotvrdilo a v pátek dopoledne nás propustili na víkend domu, ať se sobě věnujeme s manželem a pokud nepřijedeme dříve, v pondělí v 7 ráno nástup na vyvolání (41+1, aby na to nemuseli spěchat, kdyby to hned nešlo), protože porodní cesty jsem měla úplně uzavřené a nedávali moc šanci tomu, že bych porodila dříve. V neděli o půl 3 ráno mi začaly pravidelné stahy, ale chtěla jsem co nejdéle zůstat doma.

Do Krnova jsme vyjeli kolem 5 večer, kdy už byly pravidelné co 5 min. Chytli jsme nehodu na Rudné a dorazili tam jsem před 7. Po natočení ozev a vyšetření (začínající porod, na jeden prst otevřená) na příjmu jsme si vybrali pokoj (nadstandart s lůžkem i pro tatínka) a měli klid sami pokračovat. Když už byly dost intenzivni bolesti, praskla mi voda kolem půlnoci (říkal manžel já mám ten čas úplně slitý) a šli jsme na sál (krásně osvětlený jen 2 lampičkami). Porodní plán plně respektovali, když bylo něco jinak, navrhli postup a měla jsem možnost vybrat. První doba porodní teda přes 24h, ale než praskla voda dalo se to snést.

Konec porodu byl neskutečně rychlý, nechala jsem si poradil od pa a kvůli dorotování miminka lehla na porodní křeslo na bok a jednu nohu dala do kozy (do té doby jsem byla na wc a potom na porodní stoličce opřená o manžela, který seděl na porodním křesle), to už jsem myslela, že nevydržím, ale pár kontrakci (cca 5) a začala ze mě stříkat voda a tělo už mi začalo samo tlačit (a já si říkala, ne netlač u hypnoporodu se netlačí, ale nešlo to 🙂 ) tak mě jen stačili přehodit nohu dolů ( dle instrukcí manžela pololeh, při kterém jsme nacvičovali s anilbalem -32 cm nacvičeno) a na dvě kontrakce byl malý venku, cvičeni se vyplatilo (malý měl hlavičku 35cm) a měla jsem jen dva vnitřní stehy, jak mi praskla nějaká cévka a krvácela.

Potom 2h bonding, ze kterého jsem byla kapku zklamaná. Malý plakal jak se narodil a očička měl celou dobu zavřené, i když jsme teda se nemluvili, ale tomu světlu a mluvení při šití a kontrole dětské doktorky jsme nějak neuměli zabránit. Na nožičku mu připnuli nějaký snímač, který pořád pípal a rušil. Ztratila jsem hodně krve a krvácela, tak mi píchli do žíly něco (asi oxytocin – to bylo hodně rychlé, že jsem to skoro nezaregistrovala, ale měla jsem špatné výsledky krve už u doktorky na srážlivost). Možná tím nebyl ten bonding takový. Dle vrchní pa takový krásný porod už dlouho neměli (ale nedivila bych se kdyby to tam s tím jejich skvělým personálem a přístupem říkali všem 🙂 ).

Byla to síla, ale manžel byl úžasný a strašně klidný a přenášel to i na mě. Bez kurzu hypnoporodu, správného dýchání a nacvičených uvolňovacích cvičeni by to určitě tak dobře nešlo. Když jsem se náhodou zapomněla a nebyla uvolněná bolesti byly daleko intenzivnější a nešlo to už prodýchávat. I když jsem původně chtěla porod do vody a kvůli tomu vybrala Krnov, nakonec jsem se na to vůbec necítila, doma mi vana zpomalovala kontrakce, tak jsem se bála, aby se to nezastavilo, sprcha naopak zrychlovala, tak tam jsem taky nechodila, protože už tak jsem měla co rozdýchávat.

Jinak malý Filípek je úžasný, zrovna máme 3 týdenní spurt, tak by pořád jen papal, ale jinak je to zlatíčko, roste jak z vody, už má skoro 4,5kg ve třech týdnech. Nakonec jsem byla ráda, za tu hospitalizaci, přijeli jsme do známého prostředí, kde nás všichni znali a my je a cítili jsme se příjemně, i když to je nemocnice.

Tobě bych chtěla moc poděkovat za to co děláš, jsi úžasná a přeji spoustu spokojených rodinek. Všem budu vřele doporučovat tvůj kurz. Klára + Jakub.