Příběhy klientů

< Zpět na přehled příběhů

Elenka

​Dobrý den, konečně jsem se dostala k tomu, abych popsala svůj porod :-). Elenka se narodila 5 dnů po termínu. Ráno v den porodu jsem ještě absolvovala prohlídku v nemocnici. Jela jsem domů s tím, že jsem otevřená na 2cm a porodní cesty jsou připravené. Porodní bolesti mě zastihli na návštěvě u rodičů partnera. Za chvilku se dostavily první vlny. Když začaly být pravidelné, zavolala jsem manželovi do práce.Syn jako by poznal, že se něco děje. Chtěl, ať si s ním hraji a neustále mi nosil hračky. Vůbec jsem se nemohla soustředit na sebe, ostatní mě vyrušovali tím, že se chodili ptát, jak se cítím. Manžel přijel asi za hodinu a půl. To už vlny přicházely každých 5 minut. Byla jsem šťastná, že ho vidím a jeli jsme do nemocnice. Původně jsem myslela, že když přijede, tak ještě pojedeme domů, abych se mohla v klidu připravovat na porod.

Do nemocnice jsme přijeli, to už jsem měla vlny každé 3 minuty. Po vyplnění formalit mě napojili na pásy a při tom si pročítali můj porodní plán. Řekli, že nic z toho není problém jen mi nedají domů placentu.Pak mě vyšetřili, zjistili, že je to na příjem. Odmítla jsem přípravu a konečně jsem se dostala na porodní sál. Poprosila jsem manžela o zhasnutí světla a snažila jsem se pomocí CD s relaxací dostat se do souladu se sama sebou. Manžel mi pomáhal tím, že při každé vlně dýchal semnou, povzbuzoval mě a hladil mě po zádech.  Občas přišla porodní asistentka, aby si doplerem poslechla srdíčko a zase odešla. Po 2 hodinách přišla natočit záznam a pak mě zkontroloval doktor. Přestože jsem nechtěla vědět na kolik jsem už otevřená, hned mi řekl, že za dvě hodiny jsem se posunula jen na 5 cm. Začal mi nabízet protržení plodové vody s tím, že mi garantuje, že porodím do hodiny. To jsem odmítla s tím, že počkám až plodová voda sama odteče. Krátce poté mi plodová voda sama odtekla a pocítila jsem potřebu jít na záchod.

Na záchodě jsem se cítila dobře, prodýchávala jsem vlny a najednou jsem pocítila tlak na konečník. Donutila jsem se zvednout a dojít na porodní sál. Přišla asistentka aby si poslechla srdíčko. Když jsem řekla, že mi odtekla plodová voda a pociťuji tlak, tak řekla rodíme. Chtěla jsem na porodní židli, ale zrovna ji měli vedle na sále. Chtěla jsem tedy v leže na boku, ale přinutila mě, ať si lehnu na záda. Rozsvítila všechny světla s tím, že potřebuje vidět. Najednou kromě nás tam byl lékař a další dvě sestry. Chtěla jsem porodit dítě prodýcháním a hrozně mi vadilo, že mi neustále říkali, ať tlačím. Úplně mě to rozhodilo a vyvedlo s rovnováhy. Porodní asistentka mi roztahovala hráz a připravovala ji na porod hlavičky. Při tom říkala, že hráz nevydrží a je nutné ji nastřihnout. To opakoval i lékař. Řekla jsem, že nechci a na třikrát byla hlavička venku. Naposled už jsem nemohla a podlehla jsem tlaku a zatlačila jsem. Tělíčko už šlo samo.

Hned mi dali miminko na hruď, sestra ho jen přikryla plenkou a zběžně prohlédla. Nechali mi dotepat pupečníkovou krev. Chtěla jsem počkat, až se mi placenta sama odloučí, ale nenechali mě. Porodní asistentka řekla, že mám poranění a proto musí hned ven. Aniž bych stihla zareagovat potáhli za pupečníkovou šňůru a přitlačila mi na břicho. Pak mi zašili poranění, 6 stehů, 2 stupeň. To už jsem moc nevnímala, protože jsem se snažila užít si ten pocit mít své dítě na těle.

Malou mi nechali přes 2 hodinky. Dlouho měla zavřené oči a jen na mě odpočívala. Pak je začala otevírat a měla snahu zvedat hlavičku a dostat se k bradavce. Nepřisála se úplně, spíš ji jen tak olizovala. Pak přišla sestra a pod dohledem manžela malou zkontrolovali a opláchli pod vodou, protože byla celá od smolky.Celkově byl tento porod lepší, přirozenější, rychlejší než první porod.

Jsem ráda, že jsem se s Vámi setkala a absolvovala seminář.

Přeji mnoho úspěchů ve Vaší práci.

Katka B.