Detail článku

< Zpět na přehled článků

Afirmace k porodu

Hypnoporod – Co je to?

Jemné Zrození s.r.o.

Řekněte slovo POROD nastávající mamince v posledním trimestru těhotenství a šance, že jí začne divoce bušit srdce, a že její mysl se zaplaví obavami a v některých případech panikou je vysoká. Ona ví, že ten den se blíží a síla daleko větší než ona sama ji ovládne a bude řídit její tělo. Pro některé ženy je porod událostí plnou obav a strachu, ale pro ženy, které se připraví to může být pouhá výzva.

Tyto moudré ženy používají hypnózu pro zbavení se bolesti a strachu z nastávajícího porodu. V minulosti slovo “hypnóza“ představovalo obrázek hypnotizérů na jevišti uchvacující publikum k ponižujícím a trapným výkonům. V dnešní době je běžné použití hypnózy k terapeutickým účelům v mnoha odvětvích medicíny, zubní anestezie a soukromé terapie. I přes to, je kolem hypnózy pořád mnoho mylných představ, které mohou některé lidi od tohoto velmi účinného prostředku terapie odradit.

Fakta týkající se hypnózy:

 • Veškerý hypnotický stav je samohypnóza; terapeut je pouze průvodcem. Člověk se rozhodne jestli se uvede do hypnotického stavu, zůstane v něm nebo z něj vystoupí svou vlastní vůlí.
 • Přibližně 90-95% obyvatelstva může být hypnotizováno. Svolnost, víra a motivace hrají velkou roli při schopnosti hypnotizace.
 • Během hypnózy nespíte ani nejste v bezvědomí a můžete se kdykoli z hypnotického stavu “vrátit“ pouhým chtěním.
 • Je jednodušší zhypnotizovat lidi se silnější myslí a vůlí – ne naopak, jak se často domníváme.
 • Nikdo vás nemůže donutit vyzradit tajemství nebo informaci proti vaši vůli ve stavu hypnózy.
 • Hypnóza není nábožensky orientována, je to jen cesta, jak zaměřit vaši mysl k pozitivu.

Hypnóza se používá ve zdravotnictví a zubních ordinacích nejčastěji s pacienty, kteří mají život ohrožující alergii na anestetika. Hypnóza má velký úspěch a pacienti jsou schopni podstoupit zákroky bez léků a bolesti. Víme proto, že mysl může být trénována, aby pocit nepohodlí a bolesti  daná osoba vnímala jen jako tlak. Tohoto jde také docílit při porodu s pomocí hypnózy. Čím více relaxace a klidu maminka u porodu zažívá, tím více se její uvolnění prohlubuje a je schopná se uvést do hlubokého stavu hypnózy. Fyzické uvolnění a relaxace jsou naučené a maminka se denně připravuje na porod s použitím vizualizací. Když se vědomá mysl hypnózou obejde, můžeme naše podvědomí doslova přeprogramovat aby věřilo, že porod je pohodlný, lehký a radostný.

 

V jiných kultůrách je porod brán jako přirozená a normální událost v životě ženy. Rodící ženy jsou podporovány jinými ženami a děti jsou často přítomny této události. Touto cestou je zrození oslavováno a uctíváno. Mladé dívky pak vyrostou s vírou, že porod je pozitvní událost a jejich očekávání z narození miminka toto přesvědčení odráží.  Výsledkem je, že jejich porody jsou podobné jejich předchůdcům – bez bolesti a strachu.  Očekávaný porod vnímaji pozitivně. V naší společnosti je tomu právě naopak. Po mnoho generací nám bylo říkáno, že rození miminka trvá mnoho bolestných a útrpných hodin doprovázených strachem a úzkostí. Z příběhů, které slýcháváme od přátel a rodinných příslušníků nám běhá mráz po zádech,  a tak toto “dědictví“ pokračuje.  Při porodu zažíváme bolest – z velké části protože ji očekáváme!

 

Při uvědomění si jak naše mysl ovládá naše tělo se rodiče očekávájící miminko naučí obklopovat pozitivními lidmi a zprávami. Toto jim pomůže vytvořit si pozitivní pohled a víru v krásné a radostné zrození plné míru. Terapie Uvolnění strachu je nedílnou součástí kurzu, kdy rodiče projeví své obavy, propracují se k jejich řešení a pak je uvolní. Strach při porodu může vyvolat napětí, které způsobuje bolest, poté více strachu a tento cyklus se opakuje. Při strachu a napětí se uvolňuje adrenalin, tělo nemůže efektivně pracovat, porod se stává nefunkční a často dochází k císařskému řezu. Osvobození se od strachu při porodu může mít zásadní vliv na jeho průběh.

 

Hypnoporod učí ženy jak se okamžitě uvést do sebehypnózy a vytvořit své vlastní přírodní anestetikum kdykoli a kdekoli tato žena chce. Je to velmi důležité, protože jakékoli léky, které jsou rodící ženě podány mohou být nebezpečné jak pro ni, tak pro její miminko. Tato žena má naprostou kontrolu nad svým tělem a je aktivním účastníkem v průběhu porodu. Čím více její porod postupuje, tím hlouběji se žena uvolňuje, důvěřuje svému tělu a jeho přirozené schopnosti porodit jemně a snadno. Její mysl je programována tak, aby ji dala přesně to co ona chce a potřebuje.

 

Nejdůležitějšími klady Hypnoporodu jsou:

 • Kratší a pohodlnější porod
 • Snížená potřeba, nebo uplné odmítnutí chemických léků proti bolesti
 • Vytvoření pevnějšího pouta mezi matkou a miminkem
 • Usnadňuje správné přisání miminka k prsu – matka se cítí pohodlně a sebevědomě
 • Miminka lépe pijí z prsu, jsou klidnější, uvolněnější a vnímavější
 • Studie dokazují, že hypnoporodní miminka mají vyšší Apgar Skóre (první test – Appearance, Pulse, Grimace, Activity, and Respiration)
 • U ženy vzniká menší potřeba nástřihu hráze a eliminace pocitu vyčerpání při porodu
 • Techniky Hypnoporodu lze použít i při císařském řezu nebo vyvolání porodu
 • Poporodní rekonvalescence má bezesporu rychlejší průběh
 • Riziko poporodní deprese je značně sníženo
 • Technika Hypnoporodu může být použita kdekoliv – doma, nemocnice, porodní centrum
 • Použití Hypnoporodní techniky zvyšuje šanci, že miminko v poloze “koncem pánevním”  se otočí hlavičkou dolů
 • Tatínek/společník se cítí uvolněně, klidně a rozumí své roli při porodu; tatínek-miminko bonding
 • Tatínek/společník se cítí sebejistě při komunikaci s porodní asistentkou a doktorem

Hypnoporod je zastáncem zdravého, přirozeného porodu bez intervencí, ale musíme také příjmout, že ne vždy je to možné. Kurz hypnoporodu vám proto také poskytne dostatečné množství informací, aby jste mohli spolu učinit to nejlepší rozhodnutí pro vaši rodinu.

Komentáře

 1. Katarina napsal:

  Dobry den, je dobre/vhodne aby se ucastnili Vasich kurzu i pary, u kt. jeste nedoslo k poceti ale v blizke budoucnosti planuji? Popripade doporucite nejakou literaturu na tohle tema pro bud.rodice? Dekuji.

  1. Michaela Kalusová napsal:

   Dobrý den, ano na kurzy k nám chodí i páry, kteří se na početí teprve chystají. Doporučuji se podívat na téma vědomé početí. Pořádají se i workshopy. Pokud byste se rozhodli jít k nám, tak se na vás budeme samozřejmě těšit. Krásný den, Michaela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *