Příběhy klientů

< Zpět na přehled příběhů

VBAC – vaginální porod po císařském řezu

​(Vaginální porod po císařském řezu) Dobrý den, už od porodu se chystám, že Vám napíšu, ale nedostala jsem se k tomu. Zatím se sžívám se třema dětma doma. Upřímně toho mám až nad hlavu, jsem unavená, nevyspaná a bojuju s množstvím mlíčka pro malou. Ale věřím, že se to do budoucna zlepší, až se zaběhne teď školní rok a vše se ustálí.

Chtěla bych Vám poděkovat za kurz a přípravu na porod, vše dopadlo dobře a moc mi Váš kurz pomohl. Psala jsem Vám před porodem, kdy jsem měla strach, že mě čeká císař, když se neotvírám. Byla jsem v pondělí 22.7. na vyšetření a byla jsem naprosto uzavřená, tak mi dali týden a pak asi císař. Měla jsem strach, že to vážně tak bude a tak jsem dělala, co se dalo. Hlavně jsem se snažila mluvit s mimčem a přesvědčit ji, aby už šla ven a dávala jsem si horké koupele.

Hodně mi pomáhali Vaše relaxace a nejvíc mě uklidňovali afirmace k porodu. Poslouchala jsem to každý večer. Termín jsem měla 24.7. a malá se narodila 26.7. Večer před porodem jsem si dala opět horkou koupel a přemlouvala malou. Ve tři ráno mě vzbudilo takové jiné tvrdnutí břicha a opakovalo se to cca po 15 min. Snažila jsem se to zaspat. Kolem šesté jsem už seděla na pohovce v obýváku a připadalo mi to podezřelé, tak jsem volala dule, ale ta říkala, že to můžou být poslíčci a že se asi ještě nic neděje. Bohužel dula odjela den předtím do Prahy a měla se vrátit v pátek toho 26.7. večer. Tak mi říkala, ať vydržím a počkám na ni. Jenže časové úseky vln se během dopoledne začaly zkracovat. Dokázala jsem se běžně starat o děti a domácnost, jen při vlně jsem se zastavila a prodýchávala. Opakovalo se to už po 5 minutách, tak jsem opět volala dulu, ale ta říkala, že mám ještě počkat.

Chtěla jsem jet rodit do Krnova, což je od nás dle navigace téměř 2 h cesty, tak jsem měla strach, že to nestihnu. Dula říkala, že může být v Krnově, tak v 16:30, ať počkám. Ale nedalo mi to a ve 12h jsem volala manželovi do práce, že pojedem rodit.

O půl jedné jsme tedy vyjeli z domu, manžel už začínal být nervózní. Já jsem si sedla dozadu do auta, připravila si vše na porod po cestě, vzala si mp3 a pustila si relaxaci Barvy a klid a snažila jsem se to prodýchávat. Vzpomněla jsem si při každé vlně na vás, jak jste říkala, že děloha je sval a pracuje sama bez tlačení. Taky jsem tu sílu dělohy cítila, když přišla vlna, tak jsem cítila ten velký tlak odshora až dolů. Manžel měl hrůzu, že mu porodím v autě a jak jsem měla tu mp3 v uších, tak jsem neslyšela, že na mě mluví a on dostal strach. Takže jsme v Krnově byli za 50 minut, tak si dokážete představit, jak asi jel. Měl puštěné výstražné, troubil na auta, aby uhnuly a kde se to dalo jel i 160. Úspěšně jsme dojeli. Já jsem šla na ozvy a manžela vykázali na zmrzlinu, ať se jde uklidnit a pak se vrátí. Když mi natáčely monitor, tak už to bylo hodně intenzivní, ale najednou se intervaly mezi vlnami prodloužily a já jsem dokonce mezi vlnami usnula. Až mi sestra říkala, že se to asi nějak zpomalilo. Pak mě přišel vyšetřit doktor a řekl, že jsme na 7-8 cm. Na to manžel říká doktorovi: “Takže ten porod nebude trvat dny, ale jen hodiny?” 🙂 Šli jsme na porodní sál a manžel se šel převléct.

Na porodním sále se mě asistentka ptala, zda chci balón nebo vak, že mi to nachystá. Já stála u žebřin a jediné, co jsem ji odpověděla, že tlačím. Tak mi řekla, ať si lehnu, že mě vyšetří. Na to já, jsem jen přešla k posteli a řekla jsem jí, že si nelehnu, ale budu tlačit. Koukla se mi jen mezi nohy a pochopila, že budeme rodit. V tom přišel manžel, tak na něj sestra volala, tatínku už rodíme a on byl naprosto v šoku. Já stála u postele a tlačila. Snažili se mě přesvědčit na jinou polohu než ve stoje, ale mě to nešlo. Nakonec mě přesvědčily, že si mám sednout, alespoň na porodní stoličku, tak jsem se tam nějak přesunula, ale to už byla hlavička skoro venku. Pak jsem už jen dvakrát zatlačila a bylo hotovo. Nepraskla mi ani plodová voda, takže malá šla na svět ve vaku, ale sestra ho těsně před koncem porodu protrhla.

Neměla jsem žádné poranění hráze, ta ukázkově vydržela. Měla jsem z toho hrozný strach, jelikož po prvním porodu jsem měla velkou jizvu venku i vevnitř, jelikož jsem měla poranění 3. stupně. Ale před porodem jsem pečlivě cvičila s Epinem, tak myslím, že mi to pomohlo. Jediné poranění byl prasklý malý pysk a to ani nešily. Byl to nejlepší porod z těch třech. Bolelo to teda hodně a při samotném tlačení jsem to nedokázala prodýchávat, ale řvala jsem jsem, ale i tak to šlo rychle. A jizva po císaři vydržela bez problémů.

Co mě však mrzelo, bylo, že mi nenechali dotepat pupeční šňůru a na tom jsem si hodně zakládala. Řekli mi, že je krátký pupečník a že mi ji nemůžou dát na břicho, tak to střihli, dřív než jsem se stihla vzpamatovat. Úplně vidím, jak ta krev ostříkla tu sestru. Při vzpomínce na toto bych s prominutím zabíjela. Strašně mě to mrzí. Litovala jsem, že tam zrovna nebyla dula, že by je zastavila a malou na chvíli podržela. Jinak se vším ostatním jsem v Krnově byla moc spokojená. Následně po porodu placenta vyšla téměř okamžitě a já si po porodu normálně sedla, což bylo pro mě velké překvapení a nebyla jsem ani moc unavená. Jo ještě jsem nenapsala, že malá měla 47 cm a 3,6 kg a narodila se za hodinu po příjezdu do porodnice tedy ve 14:34. A manželova slova po porodu? “Já jsem si to ani nestihl užít, tak když to bylo tak v pohodě, tak kdy si pořídíme to čtvrté? :-)))) ” Chtěla jsem ho poslat víte kam :-))))

Takže Vám ještě jednou moc děkuju. Všude Vás doporučuju. Moc jste mi pomohla, když jsem jela rodit, tak jsem vůbec nebyla nervózní, ale naprosto v klidu. Věřila jsem si.

Teď jak jsem uvedla se snažím najít režim se třemi dětmi, zatím mi to jde pomalu. Mám trošku problémy s kojením, ale snad se to upraví. Ráda bych kojila, ale asi si málo věřím, že to bude miminku stačit. Mám pocit, že je mlíčka málo a že je málo tučné. Tak snad se to nějak upraví.

Mějte se krásně. A dál pokračujte v tom, co děláte.

S pozdravem Markéta