Příběhy klientů

< Zpět na přehled příběhů

Vašík

Michaelo, jinak ještě jednou díky za veškerou podporu, hodně jste nám pomohla. Kurz všem doporučuji. Zde je příběh:

Na kurz jsme šli s manželem v pátém měsíci těhotenství. O hypnoporodu mi řekla jeden den známá, druhý den jsem v mateřském centru viděla knihu od Marie Morgan, kterou jsem hned koupila a začala číst. Připadalo mi to úžasné, ale těch technik bylo tolik, že jsem si říkala, že to nemohu nikdy nacvičit a že by to chtělo kurz. A tak jsem na internetu objevila kurz, který se konal za pár týdnů v Praze s Michaelou. Hned jsem nás přihlásila a musím říct, že to byl nejúžasnější předporodní kurz jaký jsem zažila. Naladil nás s manželem na miminko a přirozený porod. Že chceme rodit co nejvíce přirozeně jsme věděli ještě před početím. Ale že by to mohlo probíhat až tak hladce, to jsme netušili. Michaela nám ukázala techniky hypnoporodu, které jsou mnohem jednodušší než všechny ty, co jsou popsané v knize. Věnovala i hodně času vysvětlováním všech možných procedur, které se běžně provádějí v porodnicích, což hodně prospělo mému muži. Konečně měl pocit, že rozumí všem těm zákrokům a že by v případě potřeby byl schopen s nemocničním personálem o nějakém tom zákroku i hovořit.

Po kurzu jsem si každý den pouštěla relaxaci na CD, kterou jsme od Michaeli dostali a také afirmace. Ty mě asi pomáhali nejvíce. Měla jsem je pak nahradné dokolečka za sebou, abych je mohla poslouchat třeba hodinu při vaření nebo jiných domácích pracech a neuvěřitelně mě to uklidňovalo a nalaďovalo.

Také mi pomáhalo být v kontaktu s Michaelou a jinými kurzisty a vzájemně se podporovat. A když několik kurzistek porodilo a sdílely s námi jejich příběhy, tak to byl balzám na duši. Měla jsem pocit, že když to zvládly jiné, že my to zvládneme taky. Z každého příběhu jsem si vzala nějaké poučení. Např. od Veroniky z babywebu mě zaujalo, že se rychle otevírala, protože se těšila na miminko. Tak jsem vždy při vlně mluvila polohlasně (aniž bych si to předem plánovala) k miminku a říkala mu, že ho vítáme a ať k nám rychle přijde. Od druhé Veroniky jsem si vzpomněla na vizualizaci otevírající se růže. U Adélky mě zaujalo, že ji rozhodilo vyjednávání s personálem a přejezd do nemocnice. Tak jsem se snažila nic neřešit a být v klidu. Vaginální vyšetření jsem si nechala udělat jen dvakrát a to jsem silně dala najevo, že mě to obtěžuje a že už to podstupovat nebudu. Ty centimetry mě vůbec nezajímaly, věděla jsem, že miminko to zvládne a že to půjde rychle.

Při porodu mi manžel v prvních hodinách pouštěl mé oblíbené afirmace. Při každé vlně jsem se vždy posadila a zahleděla z okna na mraky. Když se pak setmělo, tak mi vadilo, že se zatáhly okna a já už ven neviděla. Pořád jsem si říkala jak poznám druhou dobu porodní. A najednou jsem cítila jiný tlak na kostrč a bylo to tady… Zeptala jsem se, zda mohu tlačit a asistentka přikývla. Řekla bych, že až konec druhé doby porodní byl bolestivý, že do té doby to bylo jako silná menstruace. Ale tím, že jsem se vůbec nebála, nepřišly  mi na mysl žádné pochybnosti, tak jsem to zvládala dobře.Co mě zpětně na mém porodu zaujalo je, že jsem vlastně vnímala nálady a pocity ostatních lidí v místnosti. Manžel myslel na práci, kterou nestihl, asistentka nevím na co, ale cítila jsem, že není úplně v klidu.

Pamatuji si, že o tomto mluvil M. Odent na přednášce v Praze. Říkal, že komplikace při porodu se stupňují s rostoucím počtem lidí v místnosti. Protože žena má rozšířenou úroveň vědomí. Tak si říkám jak budu rodit příště, koho bych chtěla mít v místnosti. Možná nějakou ženu/y, které by mi byly blízké a byly stejně naladěné.

Michaela byla úžasná i po kurzu. Byla s námi v kontaktu a kdykoliv jsme ji mohli kontaktovat a sdílet s ní naše úzkosti a problémy a pokaždé se nám snažila pomoci.

Když jsem např. jednou přišla vystrašená od mého gynekologa, tak mi Michaela pomohla k danému problému najít články, které mi celou věc vysvětlily a já i můj muž jsme se mohli uklidnit, že problém není vlastně vůbec problém… Jiným kurzistkám nahrávala specifické meditace na různé obtíže apod.

Kurz určitě všem doporučuji, jsou to dobře investované peníze.

Zdenka