Příběhy klientů

< Zpět na přehled příběhů

Deník detoxikované matky II.- Porod

Když jsem otěhotněla, přečetla jsem spoustu knih na téma porod. Tak jako se mé tělo od prvního okamžiku připravovalo na příchod dítěte, já jsem sbírala informace. Přijde mi přirozené, když se připravujeme na zkoušky ve škole, do práce či na cokoliv jiného,připravit se i na porod. Je to okamžik, který nás zformuje na celý život a mnoho lidí si to vůbec neuvědomuje.

Kromě čtení knih jsem se zúčastnila i řízené meditace na přepis limbického otisku pod vedením Denisy a Richarda. V meditaci si idealizujete své vlastní početí, prenatální období, porod a další život až do věku osmnácti let. Po přepisu dochází ke změnám v životě a ženy mohou prožít radostnější zrození svého dítěte.

Také jsem každý den při mazání napínající se kůže děkovala každé části svého těla za to, že tak perfektně funguje a ví přesně, co má dělat. Nezapomněla jsem ani na placentu, aby po porodu vyšla hladce a celá ven.

Měsíc před příchodem našeho syna na svět jsme s manželem absolvovali jeden z nejlepších předporodních kurzů v naší republice. Víkend strávený s Míšou Kalusovou mi dal odvahu se za nás postavit a nenechat se vláčet ve vleku rutinních intervencí a manželovi ukázal, že to, co se zdá být na překážku, může být žádoucí a jeho přítomnost u porodu je velmi vítána.

Porodila jsem v 36. týdnu. Někomu se to může zdát brzo. Náš syn byl však připraven.

Dozrálé plíce mu dovolily píchnout si vak blan a vyrazit na cestu. Odtok čiré plodové vody mi vyčaroval nejdříve překvapený výraz v obličeji. Ten byl následně vystřídán úsměvem,že už je to tady.

Kontrakce se se mnou moc nemazlily a nastoupily v rozmezí deseti minut a postupně se zkracovaly. Dula už věděla, že se chystáme a raději nás pobídla, abychom vyrazili do porodnice.

V Příbrami jsme si s doktorkou prošli porodní přání, natočili monitor a zjistili stav čípku. Při vyšetření se z osmi centimetrů stáhl na šest. I to se může vlivem stresu stát. 

Přesunuli jsme se do menšího pokojíku s WC a sprchou, kde jsem se krásně prokřičela následnými stahy. Do hlavy jsem si však nepustila žádnou negativní myšlenku a povzbuzovala jsem se v duchu jen slovem ANO. Ta síla, se kterou mé tělo rodilo, mě zaskočila, ale myšlenka na léky tišící bolest nepřišla. Byl to tak fascinující proces…

Po několika hodinách přišel ještě silnější tlak na konečník a já jsem věděla, že jdeme do finále. Přesunuli jsme se na sál.

V průběhu vln jsme se s doktorkou dohadovaly o nejvhodnější poloze pro tlačení. Ze své původní jsem nakonec svolila k jejímu návrhu. Zpětně to hodnotím jako polohu vhodnou opět pro lékaře, ne pro rodičku. Příště si na těch čtyřech zůstanu ;) Když jsem ucítila nepříjemné pálení, díky kurzu jsem věděla, že se už prořezává hlavička. Dokonce jsem si na ni i sáhla a po udiveném „Jeee“ následovalo pobavení všech okolo. Co mě zaskočilo, bylo, že se kontrakce zkracovaly.

Po značném úsilí se narodil krásný chlapeček. Odsáli mu plodovou vodu z dýchacích cest, zvážili jej a položili mi ho na břicho. Užívali jsme si jeden druhého a to trvá do teď.

Co mi přinesl porod bez medikace a intervencí?

 • Odmítla jsem nástřih. Moje tělo si udělalo cestu v nejvíce namoženém místě a nemuselo jít přes sval, tak jak je to u nástřihu. Po porodu jsem mohla bez problémů sedět skoro i v tureckém sedu.
 • Můj hormonální systém mohl produkovat hormony dle své potřeby. Tudíž jsem byla během kontrakcí v hladině alfa a cítila jsem, co mé tělo zrovna dělá a jak mu mohu pomoci.
 • Zamilovala jsem se do svého dítěte. Přirozený oxytocin mohl naplno využít svůj potenciál a jeho sílu cítím pokaždé, když se svému synovi podívám do očí.

Co mi přinesly informace?

 • Získala jsem důvěru ve své tělo, věděla jsem, že rodí dítě a já můžu svou hlavou buď pomoci, nebo celý proces zkomplikovat.
 • Mohla jsem být v klidu, když porod začal prasknutím vaku blan a odtokem plodové vody.Věděla jsem, že je syn v pořádku.
 • Pálení, které bylo hodně nepříjemné, mi oznámilo, že už bude brzy hotovo.
 • Jsem bez traumatu. Protože jsem věděla, jak porod probíhá, jsem v souladu s celým průběhem.

Co mi přinesla detoxikace?

 • Můj hormonální systém funguje dokonale.
 • Mé tělo se zregenerovalo po dvou měsících, po čtyřech  měsících jsem byla na své váze.
 • Zvládla jsem porod bez fyzických i psychických komplikací.
 • V neposlední řadě se mi narodil zdravý syn, ale o tom až příště…

Nejsem z těch, co by rodily denně, přece jen je porod náročný proces. Díky tomu, co jsem pro sebe udělala, jsem však mohla prožít nekomplikovaný porod bez psychických následků a postarat se tak o své dítě se vším, co k tomu patří a co mu jako kontaktní máma chci dát.

Ženy, převezměte odpovědnost za svá těla a porody! Vyplatí se to.

Originální článek